Witaj w strefie pacjenta z astmą

| Znajdź numer do alergologa w swojej okolicy

| Zobacz produkty dla astmatyków w naszym sklepie

 

Astma

 

Astma jest ciężką, przewlekłą chorobą dróg oddechowych. Dotyka zarówno dzieci jak i dorosłych bez względu na płeć. Choroba ta charakteryzuje się długoletnim przebiegiem, często jest niewyleczalna i towarzyszy pacjentowi przez całe życie. To głównie od leczenia astmy zależeć będzie intensywność jej objawów i częstotliwość nawrotów.

Do ataków astmy dochodzi poprzez skurcze mięśni znajdujących się wokół ścianek dróg oddechowych. Skurcze te powodują ich zwężenie a w efekcie stan zapalny. U pacjentów zauważą się wtedy najczęściej występowanie flegmy bądź zwiększonej ilości śluzu.

Podrażnione drogi oddechowe powodują problemy z oddychaniem, dlatego astma jest zamiennie nazywana także dychawicą. Chory kaszle, czuje ucisk w klatce piersiowej i ma świszczący oddech.

Ataki astmy

Ataki astmy występują najczęściej w nocy bądź rano. Ich częstotliwość zależna jest od stosowanego leczenia i stadium zaawansowania choroby.astma płuca

Najwięcej osób choruje na astmę oskrzelową, czyli przewlekłe zapalenie oskrzeli oraz astmę alergiczną, która zwykle pierwsze oznaki daje przed 30 rokiem życia. To właśnie ta odmiana schorzenia jest najbardziej charakterystyczna w przypadku dzieci. Warto podkreślić, że występowanie astmy alergicznej można skutecznie zniwelować stosując prawidłowe, systematyczne leczenie antyalergiczne.

Rzadziej występuje astma zawodowa, która jest następstwem kontaktu ze szkodliwymi czynnikami w miejscu pracy – ta jednak zignorowana może łatwo przeobrazić się w rodzaj astmy oskrzelowej. Wymienia się także astmę aspirynową, spowodowaną reakcjami niepożądanymi na aspirynę a także astmę sercową, którą wywołuje głównie niewydolność układu krążenia. Trzeba pamiętać, że astmy nie da się całkowicie wyleczyć, ale dzięki szybkiej interwencji i podjęciu prawidłowego leczenia można skutecznie zminimalizować natężenie i częstotliwość ataków duszności.

Jakie są jej objawy?

Przede wszystkim jest do duszność. Osoba u której rozpoczyna się atak astmy zaczyna mieć świszczący oddech. Wiele osób deklaruje, że czuje uciskanie w klatce piersiowej. Ataki astmy mają w zwyczaju pojawiać się o różnych porach dnia. Najczęściej jest to noc lub ranek. Często atak występuje także po dużym wysiłku. Oprócz tego, może być wywołany także przez śmiech, silne lub skrajne emocje lub na skutek wdychania dymu tytoniowego.

Jednym z głównych i najważniejszych objawów astmy jest niska wydolność wysiłkowa, co oznacza, że osoby te szybko się męczą i nie są tak sprawni jak ich rówieśnicy. Potrafią przebiec mniej metrów i przepłynąć na krótszy dystans. U niektórych astmatyków, nawet mały wysiłek objawia się poważną zadyszką, lub nawet napadem duszności i silnym kaszlem.

Główne symptomy astmy to: kaszel, który jest nadzwyczajnie suchy. Jest on męczący dla chorego, gdyż towarzyszy mu cały czas. Niezależnie od tego czy osoba jest przeziębiona czy nie. Kaszel należy do najczęstszego objawu tej choroby. U młodszych dzieci, kaszel często jest jedynym symptomem. Taki wariant astmy nazywamy wówczas „kaszlowym”.

Dane statystyczne dotyczące astmy

Astma jest chorobą, na którą cierpią ludzie na całym świecie. Według danych statystycznych Światowej Organizacji Zdrowia liczba chorych to nawet 300 milionów osób i trzeba dodać, że liczba ta każdego roku wzrasta.

W całej Europie na astmę choruje blisko 30 milionów osób (najwięcej chorych mieszka w Wielkiej Brytanii, najmniej w Albanii) a tylko w samej Polsce żyje około 4 milionów astmatyków. Na astmę w Polsce cierpi również około 10% dzieci a choroba dotyka częściej najmłodszych mieszkających w dużych miastach.to jest astma

To co przeraża najbardziej to fakt, iż u ponad połowy chorych, astmy oficjalnie nie zdiagnozowano. Wiąże się to przede wszystkim z tym, że choroba ta mylona jest najczęściej z alergią z powodu podobnych objawów. Z tego też względu większość astmatyków jest nieleczona bądź leczona nieprawidłowo. Na świecie każdego roku umiera 250 000 astmatyków (według danych, w Polsce liczba zgonów spowodowana astmą to 1 500 rocznie), właśnie z powodu zaniedbanej i postępującej choroby.

Wylicza się, iż w samej Polsce nawet 2 miliony Polaków w ogóle nie zdaje sobie sprawy z obecności astmy w organizmie. Może to wynikać z faktu, iż tylko 5% wszystkich astmatyków boryka się z jej ciężką postacią. Najczęściej występującą odmianą astmy jest ta pochodzenia alergicznego – według danych aż 80% dzieci i średnio 50% dorosłych zmaga się z tą chorobą właśnie z powodu stałej ekspozycji na jeden z alergenów.

W obliczu coraz większej liczby zachorowań na astmę ważna stała się edukacja społeczeństwa o tej chorobie. Niestety nadal aż 53% pacjentów nie zdaje sobie sprawy, że nieleczona może doprowadzić do zgonu a blisko 45% chorych nie zostało dokładnie poinformowanych przez lekarzy prowadzących o stałym harmonogramie przyjmowania leków. Nadal również złe diagnozy są zagrożeniem dla życia i zdrowia astmatyków.

Z badań przeprowadzanych w Polsce wynika, że dobrze wyedukowani pacjenci rzadziej trafiają do szpitala ze stanami zaostrzenia choroby. Po jednym z programów edukacyjnych liczba przyjęć osób do hospitalizacji spadła aż o 66% a karetki pogotowia wyjeżdżały do astmatyków rzadziej aż o 64%.

 

źródło:astmatycy.net.pl