Skontaktuj się z naszym
TeleOpiekunem
880 20 60 60

Całodobowa opieka
kardiologiczna

Konsultacje lekarskie przez
videokomunikator

 
Znajdź lekarza wpisując specjalizację i miejscowość bądź nazwisko:
ZOBACZ PREZENTACJĘ
ZAMÓW USŁUGĘ
Miewasz zawroty głowy? Zrób test i sprawdź, czy to coś poważnego

Miewasz zawroty głowy? Zrób test i sprawdź, czy to coś poważnego


Zawroty głowy mogą być przyczyną poważnych schorzeń Foto: FutureLearn / Screen/You Tube
 

Świadomość swojego stanu zdrowia to bardzo ważna rzecz. Dzięki tym kilku testom będziecie w stanie przekonać się, czy wasz mózg pracuje prawidłowo, czy też potrzebujecie wizyty u neurologa.

Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że z naszym zdrowiem jest coś nie tak. Do lekarza zawsze nam nie po drodze, niegroźne objawy najczęściej bagatelizujemy i z reguły bierzemy się za leczenie w momencie, kiedy choroba zaczyna wyrządzać nam szkody.

 

Stanowczo odradzamy takie myślenie, dlatego też mamy dla was kilka prostych testów, które możecie wykonać prawie wszędzie i pozwolą one wam ocenić, czy wasz mózg (a właściwie móżdżek) oraz błędnik funkcjonują bez zarzutu.

1.       Próba chodu gwiaździstego

Stajemy  z zamkniętymi oczami, po czym wykonujemy dwa kroki do przodu i dwa kroki do tyłu. Czynność powtarzamy przez minutę.

Jeśli po minucie nasz tor ruchu będzie niezmieniony, lub zmieniony nieznacznie – wszystko jest w porządku. Jeśli jednak znacznie zmienicie tor swojego ruchu, lub nawet nie będziecie w stanie wykonać testu – może to oznaczać uszkodzenie móżdżku lub nawet ataksję móżdżkową.

2.       Test Fukudy

Musimy wyznaczyć przed sobą 10-metrową prostą linię. Następnie należy przejść wzdłuż linii trzykrotnie: pierwszy raz z zamkniętymi oczami i rękami wyciągniętymi przed siebie, drugi raz z głową odwróconą w lewo, trzeci raz z głową odwróconą w prawo.

Odchylenie od linii prostej większe niż 30 stopni świadczy o zaburzeniu systemu sterowania równowagą spowodowanym asymetrycznym napięciem mięśni karku

3.       Test Romberga

Stoimy prosto ze złączonymi stopami. Ręce trzymamy prosto przed sobą (tak, jakbyśmy chcieli zrobić przysiad) ze spodem dłoni skierowanym ku górze. Stoimy w tej pozycji przez jedną minutę, następnie powtarzamy ćwiczenie z zamkniętymi oczami.

Opadanie jednego z ramion, chwianie się i zataczanie mogą świadczyć o uszkodzeniu aparatu przedsionkowego lub móżdżku. Prawidłowe wykonanie testu z otwartymi oczami i niemożność wykonania go przy oczach zamkniętych może świadczyć o uszkodzeniach rdzenia kręgowego.

Przyczyn zawrotów głowy może być wiele, dlatego przy słabych wynikach testów należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Może grozić wam bowiem nie tylko nadciśnienie, miażdżyca i cukrzyca, ale również choroby układu nerwowego, krwotok lub nawet guz nowotworowy.

 

Maciej Wernio

Autor w Noizz.pl

 

http://noizz.pl/zdrowie/miewasz-zawroty-glowy-zrob-test-i-sprawdz-czy-to-cos-powaznego/mdhwkxm?utm_source=fb_onet&utm_medium=social&utm_campaign=TA_Onet

09-05-2016 admin