Skontaktuj się z naszym
TeleOpiekunem
880 20 60 60

Całodobowa opieka
kardiologiczna

Konsultacje lekarskie przez
videokomunikator

 
Znajdź lekarza wpisując specjalizację i miejscowość bądź nazwisko:
ZOBACZ PREZENTACJĘ
ZAMÓW USŁUGĘ
Na jakie objawy chorób serca powinniśmy zwrócić uwagę

 

Powinniśmy jak najczęściej zwracać uwagę na stan zdrowia naszego serca, aby jak najwcześniej zdiagnozować u siebie choroby związane z układem krążenia.

Niestety należy pamiętać że mięsień który pracuje przez całą dobę, może nas zawieść w najmniej oczekiwanym momencie. W dalszej części artykułu dowiesz się jakie objawy wskazują na choroby serca oraz jak zminimalizować ryzyko wystąpienia zawału.

Objawy chorób serca mogą pojawić się nagle, ale zazwyczaj  można je zauważyć po latach nieprawidłowego stylu życia. Na nasz układ krążenia, przede wszystkim działają negatywnie zła dieta , brak wysiłku fizycznego,  podwyższony poziom cukru we krwi, stres a także nadużywanie niektórych używek (te najbardziej popularne to oczywiście alkohol czy papierosy).

Jakie objawy najczęściej towarzyszą  rozwojowi chorób serca

Omdlenia – jeśli zdarzyły się nam choć raz, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza. Mogą one wskazywać na arytmię, która znacznie zmniejsza ciśnienie krwi, przez co nasz mózg nie jest odpowiednio dotleniony.

Wystarczy przez 10 sekund  pozbawić  mózgu odpowiedniej ilości tlenu aby doszło do omdlenia.

Często też, jeśli nasze serce pracuje nieprawidłowo możemy czuć  się zmęczeni oraz możemy dostawać zadyszki bez wyraźnego powodu. Jest to spowodowane tym, że serce nie dostarcza wystarczająco dużo substancji odżywczych do naszych komórek.

Obrzęki w okolicach kostek, nóg, tułowia albo klatki piersiowej mogą mieć związek z nieprawidłową pracą serca.  Obrzęk w okolicy brzucha i na nogach świadczą o nieprawidłowej pracy prawej komory serca.

Objawem uszkodzenia mięśnia sercowego jest zasinienie skóry w okolicach warg, nóg i paznokci. Jest to tzw. Sinica.

Wyraźnym objawem jest ból w klatce piersiowej. Jeśli nie występuje on po intensywnym wysiłku fizycznym albo w wyniku dużego stresu oraz trwa dłużej niż 15 minut, może wskazywać na stan przedzawałowy. Należy wtedy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Czujesz  że masz problemy z układem krążenia? Zgłoś się do kardiologa

 

Jeżeli skończyliśmy  40 rok życia, powinniśmy wykonywać badania kontrolne raz na rok. Jeżeli nasze serce jest zdrowe nasz puls powinien wynosić 70 uderzeń na minutę. Powinniśmy także kontrolować nasz cholesterol.

EKG przez telefon

 

Ciekawym rozwiązaniem jest usługa EKG przez telefon, dzięki której będziemy pod opieką kardiologa 24 godziny na dobę. Jeżeli poczujemy duszności albo ból w klatce piersiowej, podłączamy do piersi dwie elektrody ze specjalnego transmitera, następnie dzwonimy pod numer placówki wykonującej usługę i przystawiamy urządzenie do słuchawki. Lekarz kardiolog po drugiej stronie, może natychmiast odczytać zapis EKG na monitorze komputera i podjąć stosowne działania (np. wezwać pogotowie, zalecić odpoczynek albo wzięcie odpowiedniego leku).

 

Autor: Karol Turek