Skontaktuj się z naszym
TeleOpiekunem
880 20 60 60

Całodobowa opieka
kardiologiczna

Konsultacje lekarskie przez
videokomunikator

 
Znajdź lekarza wpisując specjalizację i miejscowość bądź nazwisko:
ZOBACZ PREZENTACJĘ
ZAMÓW USŁUGĘ

Angina czy grypa, oto jest pytanie!

 

 

A psik!  Na zdrowie!

 

Mamy styczeń, środek zimy. Mrozy śnieżyce i zawieje sprawiają, że wychodzenie z domu  na dwór powoduje szok termiczny dla naszego organizmu. Jeśli zauważymy, że temperatura  w naszych domach oscyluje wokół 20-24 stopni a na zewnątrz zdarza się jest - 5 albo nawet – 10, jak łatwo zauważyć jest to prawie trzydzieści stopni różnicy. Jeśli dodamy do tego częste zmiany, czyli np.: wsiadanie, wysiadanie z samochodu - nasz organizm musi się nieźle nagimnastykować by się szybko i skutecznie adaptować do tak różnych i szybko zmieniających się warunków. Efekt? Po przekroczeniu pewnej granicy, prędzej czy później, zdarza nam się zmarznąć. Przychodzimy do domu zziębnięci i następnego dnia budzimy się z bólem gardła albo zatkanym nosem. Przeziębienie - najczęstsza dolegliwość okresu zimowego zmusza nas do podjęcia działań by jak najszybciej powrócić do zdrowia. Kto lubi być rozbity pociągający(niestety tylko nosem ;) i cały obolały, słowem zupełnie do niczego? Nikt! Jeśli nie zdarzy nam się zmarznięcie i mimo to coś nas dopadło, znaczy to, że zaraziliśmy się wirusem lub bakterią i infekcja rozwija się samoistnie. Jak więc odróżnić te typy chorób?

 

Ciśnienie krwi: co warto o nim wiedzieć

Jeszcze niedawno lekarze zalecali, by każda osoba przynajmniej raz w roku mierzyła ciśnienie tętnicze krwi. Dziś zalecane jest, by robić to przy każdej okazji. Choroby krążenia, w tym nadciśnienie, to pierwszy zabójca Polaków

Pomiar ciśnienia tętniczego pozwala sprawdzić, z jaką siłą krew naciska na twoje naczynia krwionośne, a dokładniej duże tętnice.

Wartość górna ciśnienia, ta wyższa, powstaje w chwili skurczu serca. Wtedy krew wpychana jest do naczyń, a my poznajemy ciśnienie skurczowe.

Wartość dolna, czyli ciśnienie rozkurczowe, jest mierzone w czasie napełniania się serca krwią.

Jeśli napór krwi na naczynia jest za duży, grozi ich uszkodzeniem, a nawet przerwaniem (krwotokiem). Mniej elastyczne naczynia łatwiej "przyjmują" lipidy i inne "zaklejacze", więc są też podatne na zmiany miażdżycowe, w efekcie zawał serca, udar, etc.

Zespół chronicznego zmęczenia: przyczyny i objawy. Leczenie syndromu przewlekłego zmęczenia

Zespół chronicznego (przewlekłego) zmęczenia (CFS) jest uważany za kolejną chorobę cywilizacyjną. Coraz więcej osób zmaga się z przewlekłą sennością, znużeniem, wycieńczeniem fizycznym czy kłopotami z koncentracją. Jakie jeszcze objawy daje CFS? Jak leczyć syndrom przewlekłego zmęczenia? Zespół chronicznego zmęczenia (chronic fatique syndrome - CFS) to niewytłumaczalne zmęczenie, które nie ustępuje po odpoczynku i trwa ponad 6 miesięcy. Zespół przewlekłego zmęczenia jest uważany za kolejną chorobę cywilizacyjną, jednak oficjalnie nie można powiedzieć, że to choroba, ponieważ CFS nie ma w międzynarodowym spisie chorób, jakie psychiatrzy mogą rozpoznawać.

Ponad rok żył z sercem w plecaku

Każda osoba po przeszczepie serca jest wyjątkowa, ale Stan Larkin, 25-latek z Detroit przebija je wszystkie. Ten pogodny młodzieniec przeżył ponad rok bez sprawnego serca, opierając swoje funkcjonowanie na urządzeniu, które nosił w plecaku.

Drętwienie rąk.

 

Drętwienie rąk.


Drętwienie rąk jest często występującą dolegliwością, której nie można lekceważyć. Przyczyn powodujących drętwienie rąk jest wiele i są różnorodne, od błahych do bardzo poważnych, sygnalizujących o groźnej chorobie. Mogą mu towarzyszyć: mrowienie, pieczenie, bóle rąk i barków, obrzęki, ograniczenia ruchowe oraz brak czucia.


Drętwienie rąk jest często występującą dolegliwością, której nie można lekceważyć
Foto: Alice Day / Shutterstock
Drętwienie rąk jest często występującą dolegliwością, której nie można lekceważyć.

Konsultacje

Lekarze zaczynają diagnozować pacjentów przez internet. 

 

Lekarze różnych specjalności rozpoczynają właśnie przyjmować pacjentów w... internecie. Porady udzielą na czacie lub podczas wideorozmowy z pacjentem przez komórkę.  Jednym z lekarzy, którzy będą doradzać online, jest dr Piotr Nawrocki, chirurg ze Strzelec Opolskich. Zdecydował się na pracę w portalu, bo uważa, że tą drogą można zrobić wiele dobrego. - Kontakt online ze specjalistą w danej dziedzinie medycyny jest na pewno lepszy niż szukanie informacji na forach internetowych - uważa.